Matbudget 2000kronor

Del 1: Månadsbudget

Detta inlägget är till dig som just nu sitter och har ångest över sommarens antågande, för att det nu helt plötsligt är minst 1 måltid mer om dagen som behöver betalas, kanske tom 3 måltider. Detta inlägget är till dig.

Frukost

Havregrynsgröt 1,5 kronor – äppelmos och kanel i – 2 kronor
Äggröra med knäckebröd och smör – 4,5kr
1 Ägg på 2 knäckebröd och smör – 3,5 kr
Fil med äppelmusli (Recept kommer i senare inlägg) – 5 kronor
Om vi tänker att vi varierar denna frukosten under en månads-tid där Havregrynsgröten, står för 4 av 7 frukostar. Så blir frukostkostnaden per person:
88 kr per person på 30 dagar. På en familj med två vuxna och två barn blir det då 352 kr för frukosten.

Mellanmål

Det finns faktiskt mellanmål som vi kan få Gratis och eller väldigt billigt, om vi bara väljer att tänka utanför boxen.

Vilka typer av ”gratis” mellanmål finns det då? Ja det beror ju lite på hur du ser det. Men om du vågar, kan och får napp. Så är det väldigt enkelt att på våra lokala köpochsälj och/eller anslagstavlor som finns på facebook nu förtiden eftersöka saker, tex är det enkelt att eftersöker bär och frukter nu på sommaren.

Billiga mellanmål

Kostnad kräm på bär med mjölk per portion 1 kr
Kostnad kräm på saft med mjölk per portion 2,5kr (beror ju såklart på vilken saft du väljer)
Frukt på förmiddagen 0 kr om du fått plocka hos någon, annars runt 2 kronor.
Pannkaksmuffins med sylt inne i. 18 kr för 12 st alltså 1,5kr st.
Pizzabullar 22 kr för 15 bullar (recept kommer) alltså 1,5 kr st.
Piggelinglass från förpackning 2,6 kr st
”lyxglass” från tex Lidl eller Citygross (typ magnum) 5 kr glassen
Glass ”bigpack” 1,5 kr portionen (1dl var)
Ett kokt ägg 1,5 kr

2x Mellanmål per person i snitt (räknat på 2 lyxglass/mån) 91kr (Om du måste köpa frukt)
2x Mellanmål per person i snitt (räknat på 2 lyxglass/mån) 61kr (Om du får tag i gratis frukt)
På hela familjen blir det då i snitt 76*4= 304 kr på mellanmål under en månad.

Hur får man pengarna att räcka längre?

656 kronor är vi nu uppe i när det kommer till dom tre minsta målen om dagen. Pengarna springer lätt och snabbt iväg. Jag var helt säker på när jag började göra detta inlägget att hålla sig på en billig sommarbudget skulle vara enkelt. Jag får kanske backa lite, men jag ger inte upp! Det går att få det billigt och vi ska komma så nära 2000 jag bara kan! Men det måste ju vara näringsrikt också, eller hur?

Att äta billigt är inte alltid enkelt, ibland krävs det lite planering, det krävs även att man utmanar sig själv och äter saker som man kanske egentligen inte tycker så jättemycket om, det får man lära sig att äta. I mina inlägg här så kommer det finnas både bättre/nyttigare och mindre nyttigare alternativ, eftersom jag förstår att det inte alltid är enkelt att få det att gå ihop. Försök då att välja ett nyttigare och ett mindre nyttigt alternativ. Äter du kräm till mellanmål, kanske du ska äta äggröra till frukost för att få i dig protein. Äter du bara nudlar till lunch, kanske en kycklinggryta till kvällsmat för proteinets skull.


Lunch/middag

Ja dom får dela rubrik, för det är dessa som vi kan flexa lite, jag försöker att variera maten och storkok är något jag gillar och något som vi kommer behöva ta till oss av här för att lösa vår tighta budget på 1346 kronor. Jag brukar sällan förespråka helfabrikat, men det kommer jag faktiskt att göra här. För jag inser mer och mer hur svårt det är att äta ”ren” mat till få medel. Jag utgår från att barnen är under/runt 6 år. För det är så min familjesituation ser ut, jag räknar dock med lika stora portioner (vilket gör att om barnen äter mindre, kan dom vuxna äta mer)

  • Köttbullsmiddagar ala helfabrikat med ärtor: 6 kr portion, (240 kr för 10 måltider)24 kr middag
  • Nudlar 3,5 kr/st, 140 kr = 10 måltider= 14 kr middag (Perfekt till utflykter)
  • Ris och färsröra med Curry. 120kr = 20 portioner = 6 kr portion = 24 kr middag
  • Köttfärsås med linser och pasta 90kr = 20 portioner = 4,5 kr portion = 18 kr middagen
  • Korvstroganof med röda linser, ärtomorötter och ris 50 kr= 12 portioner(4kr) = 16 kr middag
  • Kycklinggryta med ris 300kr = 48 portioner = 6,5 kr portion= 26 kr middagen
  • Kycklingklubbor med pommes 120 kr =16 portioner = 7,50 kr portion= 30 kr middag 104 portioner
  • Stekt falukorv med pasta och ketchup 100kr 16 portioner 6,25 kr portion, 25 kr middag
  • Chili Con Carne 200kr = 40 portioner= 5 kr måltid = 20kr middag
  • Ugnstekt falukorv med pommes 100 kr = 16 portioner = 6,25 kr portion = 25kr middag
  • Pizza med köttbullar 60 kronor, 20 portioner= 3 kr portion = 12 kr måltid
  • Ugnspannkaka med lingon 60 kr, 20 portioner = 3 kr portion = 12 kr måltid

220 portioner och vi är redan uppe i 1200kronor. Vi har alltså bara 146 kr kvar och 20 portioner kvar – alltså typ 5 olika middagar.

Nu är det väldigt knapert. Jag saknar lite fisk i maten, så nu hoppas vi på att vi får tag i en laxsida till extrapris och som vi portionsförpackar och fryser in, sedan köper vi billig nypotatis också är vi hemma. Dock kostar det runt 200 kr så tyvärr gick vi över matbudgeten med ca 54kr där, men får väl ändå påstå att jag är rätt nöjd 🙂 Vet ni vi lägger till 30 kronor till också har vi knäckebröd med smör med till varje måltid också om det behövs.

Hur jag tänkt

Ja helt ärligt så har jag utgått från att allt vi köper är till ordinariepriser, utan några som helst rabatter (förutom laxen). Det hoppas jag så klart att det inte kommer vara när ni handlar. Där kommer komma ett inlägg om hur jag handlar, när ”bunkrar” jag och när vägrar jag handla? Vad är egentligen billigt och när blir vi lurade?

Många maträtter, men inga recept

Nej jag vet, men dom kommer, jag lovar. När recepten kommer, så kommer jag göra en snabb översikts uträkning på varje måltid utifrån priserna jag köper min mat för.

Har du några maträtter som du brukar laga som är billiga?

Kan du inte dela med dig av dom här? 🙂

Kram Budgetmorsan

Glutenfria Pannkaksmuffins

Ja, detta är en ny grej för mig med pannkaksmuffins, jag fick tipset av en av mina fantastiska följare och skickade till och med ett recept till mig, världens finaste😍😍 men som vanligt så kan jag ju inte låta ett recept vara i fred, inte ens första gången jag gör det.
Så låt mig presentera mitt recept på pannkaksmuffins 🙂

Perfekt utflyktsmat / Picknick!

Dom recepten jag såg när jag letade efter ”rätt” muffins, innebar alla att det ska tas med topping till dom och då blir det direkt meckigt och med 2 kids under 5 år, så vill jag inte ha det meckigt med fikat. Det ska vara enkelt så jag slipper få panik av gräs eller sand i maten 🙂 Jag tänkte… Kan man kanske ha pålägget i muffinsen? Klart man kan!
Banan och nutella- smak provade jag 👌

Recept pankaksmuffins

ca 16 muffins
Sätt ugnen på 225℃

2dl glutenfri mjölmix (jag använde Leilas lila)
Går jättebra att använda vetemjöl också.
2 tsk vaniljpulver
0,5 tsk salt
3 st ägg
4 dl mjölk
Pålägget:
1 övermogen banan
2msk protinella (Nutella)

Blanda torrvarorna, sedan 2 dl mjölk till en jämn smet, häll i resten av mjölken och blanda, i med äggen och blanda. Låt stå och svälla ett tag.

Smörj muffinsformar i plåt, eller använd stora muffinsformar i papp.
Mosa bananen och blanda med protinella (nutella) till en smet.
Häll i ca ½ dl smet i varje form. Fördela smeten jämnt i formarna.
Klicka sedan i chokladsmeten i muffinsformarna. Ca 1 tsk i varje muffins.

Sätt in muffinsen i ugnen i ca 20 min, tänk på att eftersom du använder dig av glutenfri mjölmix så får inte muffinsen färg som med vetemjöl.

I vardagen med barn, kan man glömma snygga produktbilder 😉

Behövs ingen topping?

Näe, behövs gör det inte, men alltså att äta dessa tillsammans med en klick grädda kan inte vara fel! 🙂
Barnen älskade dom och hade jag inte stoppat så hade alla tagit slut (och barnen haft ont i magen).
Väldigt mättande muffins och två per person tycker jag blir ungefär lagom.


Ägg ca 6kr
Protinella och banan 10 kr
Mjölk ca 4 kr
mjöl ca 4 kr
Vaniljsocker 1 kr
Salt typ 0,3 kr
Muffinsformar 16 kr

Med Muffinsformar och med nutellafyllningen så kostar en muffins ca 2,6 kr st.
Glöm inte bort att bakandet i sig är en aktivitet, så för 41,3 kr så har du en aktivitet (bakningen) med barnen ena dagen och sedan har du muffins till en utflykt till lekplatsen på andra dagen. Verkligen Guld! Jag älskar att baka! Har du något super recept så dela gärna med dig! ❤

Glöm inte att följa mig på Instagram 💕

Kram Budgetmorsan

Matrecept

img_20200512_224759_8911390269016224742942.jpg

Hej på er!

Låt oss prata lite matregler vi ha här hemma, som vi allt som oftast efterföljer.

*Våga dryga ut maten!
*Våga krydda maten!
*Prata mat!

*Våga sätta ”krav” på dom som äter!
Ät mindre portioner!

Våga dryga ut maten!

Morötter, lök, squash, vitkål, rotfrukter, linser, bönor och ärtor är alla billiga råvaror som du kan trolla hur mycket som helst med! Det är dessutom relativ billigt speciellt om du köper grönsakerna i säsong.
Torkade baljväxter är också väldigt mycket billigare än förkokta i tetra, däremot är det också väldigt mycket mer omständligt än att bara öppna en tetra. Detta är en avvägning som man får göra i varje familj vad saker och ting är värt.

Våga krydda maten!

Jag vet inte hur många människor det finns där ute som inte kryddar maten vid matlagning! Varför? Det är ju så extremt viktigt och framförallt när vi väljer att dryga ut maten så mycket som vi faktiskt gör. Utan kryddor så hade maten lätt kunnat bli meningslös och rent ut sagt äcklig, var inte rädd för kryddorna, smaka av, smaka av, smaka av! Använd olika slags kryddor, experimentera! Det är väldigt sällan som det inte blir gott speciellt om man smakar av!

Prata mat!

Hemma hos oss pratar vi mat ganska mycket, var kommer maten ifrån, vad innehåller maten, vad är kolhydrater – protein och fett, vitaminer – mineraler? Vad gör dom för oss? Vad betyder det som står på mjölkförpackningen.
Vi pratar mycket om klimatpåverkan och varför vi äter mindre kött (eftersom jag drygar ut maten). Och vi har en öppen dialog som när som helst kan tas upp om där uppstår en situation eller fråga.

Våga sätta krav på dom som äter!

Detta låter kanske lite hemskt, men alltså jag lagar maten, jag lägger ner tid, energi och eftertanke i min matlagning, det är liksom min kärlek där i. Jag vill att det ska vara gott, hälsosamt, klimatanpassat och näringsrikt. Oftast lyckas jag, men inte alltid. Dock har vi krav här hemma. Vi smakar på maten, det vi tar upp – äter vi upp (viktigt då att dom får ta upp själva), vi säger inte att något är äckligt, har vi smakat och inte vill äta mer än det vi har på tallriken finns grönsaker och knäckemacka. Det är mycket enklare att sätta krav på dom som äter när man har haft en dialog som ovan om maten som man kan hänvisa till.

Ät mindre måltider!

Många påstår att en måltid som denna här nedan knappast kan räcka till 20 personer, well… det handlar väl lite om hur mycket man ”tillåter” varje person att äta? Hur många gånger räcker inte mat som du trott var alldeles för lite? Vi äter precis lika mycket med ögat som med magen och ser man hur mycket mat som finns att tillgå så nöjer man sig många gånger med det. Skulle man vara mer hungrig så kan man äta en morot eller ett knäckebröd.

Hur kan en måltid hemma hos oss se ut?

Spaghetti och köttfärsås

1kg färs
0,5l röda linser (1liter vatten och 2 buljongtärning)
500gr morötter (rivna)
2 gula lökar (rivna)
4 vitlöksklyftor (pressade)
1kg krossade tomater
Salt, peppar, paprikapulver, chili

Fräs färs, lök och morötter i valfritt smör/olja, krydda rikligt.
Blanda i krossade tomater, linser, vatten och buljongtärningar och låt koka.
Smaka av, krydda mer.

Chili con carne

Ta hälften av satsen här ovan – blanda i 800gr vita bönder i tomatsås, 400gr kidneybönor och lite majs. Dryga ut med mer vatten och en buljongtärning om du vill ha en lösare konsistent. Krydda upp med mer vitlök, salt och peppar, chili och cayennepeppar. Smaka av, krydda mer.

Hur mycket mat blir det då?

Ja köttfärsåsen blir 20 portioner – men vi ger bort 10 till chilin, så det blir bara 10 portioner köttfärs  – så i många familjer blir det två middagar + 2 matlådor
Chiliconcarne ät ju 10 poritoner, men med tanke på hur mycket vi har drygat ut den så är det lätt 15 portioner (och det är för att vi inte äter det med ris hemma hos oss, gör man det är det lätt 20 portioner, minst)

Matlagning är för mig en avslappning

Och jag brukar alltid lyssna på Nextory när jag lagar mat, en lite flykt från verkligheten och alla mina måsten. Just nu har jag ett samarbete med Nextory som innebär att om ni blir medlemmar via denna länken här så får du som ny kund 30 dagars gratis istället för 14 som man brukar få!

Kram Budgetmorsan

Citygross Matkasse

Inlägget innehåller affiliatelänk till Citygross

Förra veckan fick jag för mig att handla på Citygross hemsida, jag hade sett så många erbjudande matkassar och liknande att jag blev nyfiken.
Jag valde att köpa Familjekassen för 2 personer, av den enkla anledningen att vi är Lilla familjen denna veckan, jag äter så lite till följd av min gastric sleeve operation och oftast så brukar en vuxen portion vara tillräcklig för mig och dom två små att dela på.
Det var så himla skönt att inte behöva gå inom affären och handla, utan att bara lyfta på en lur och säga att man var på plats och ville hämta sin mat – såååå guld!
Klicka här för att komma till citygross hemsida.

Matkassar som fanns att välja på var:

  • Klassisk – lättlagade klassiska maträtter på 30-40 min som passar alla familjer.
  • ViktVäktarnas – recept framtagna enligt ViktVäktarnas program och som lätt kan anpassas för hela familjen.
  • Bamses Barnkasse – nyttiga färskvaror, roligt pyssel i receptfoldern och 4 snabba middagar som barn gillar.
  • Ekologisk – innehåller största möjliga andel ekologiska råvaror (minst 75 %).
  • Vegetarisk  – för den som vill leva livet lite grönare.
  • Special – utan fläskkött.
  • Laktos- och glutenfria alternativ för de som vill ha eller behöver specialanpassad kost. 
  • Säsongs-/temabaserade matkassar, inkl. påsk, sommar, jul och nyår.

Rabattkoder

Jag kollade runt och hittade rabattkoden som gav 100kr rabatt på matkasse ”PROVMK100” jag hittade även att man kunde få återbäring på 75 kr, men om man ville ha dom 75 kronorna så kunde man inte använda rabattkoden, vilket innebar att rabattkoden var mest förmånlig i detta fallet!

10 middagar för 399kr

Här är det en ganska så dyr portionskostnad på 39,9 kr och det är inte riktigt förenligt med mig, portionsstorleken är stor enligt mitt tycke och med en knäckemacka så hade det faktiskt kunnat bli en lunchlåda till mannen på jobb också. Vilket då får ner portionskostnaden till 27 kronor.
MEN detta är färsk mat rakt igenom, inget fryst, produkterna är svenska och det fanns verkligen Inget utrymme för svinn! Vilket jag tycker är underbart!
FRAMFÖRALLT så slipper jag tänka, jag följer de enormt enkla recepten, det är snabb och enkel mat som mina flickor på 3 och 4,5 år kan vara med i, utan större frustration från mig 😉

Utvärdering

Maten är god och fräsch, jag hittar nya användsområden för olika produkter och jag känner en himla inspiration för matlagningen, vilket är enormt roligt! Det kommer verkligen underlätta för mitt vanliga ”staycheap” tänk.
Jag tycker att det har varit extremt roligt att prova på faktiskt, det är inget jag kommer fortsätta med var vecka, inte varannan heller för den delen. Men då och då för inspiration – Absolut
Jag tycker att det är extremt smart att man via hemsidan kan se hur kommande veckors recept ser ut och därifrån välja om man vill köpa en vecka eller inte.
Sen slapp jag gå in i affären! Det var verkligen GULD, jag hade valt att shoppa via deras hemsida också vilket innebar inga impulsköp och det gjorde ju handlingen ännu billigare! Däremot tycker jag att det hade varit bra om Citygross hade ett ännu bättre tänk kring hållbarhet, jag fick en bit ingefära som var inplastad, i recepten så var där utrymme att lägga till tex, ”lägg ner morots- och Broccoliresterna från sallad med potatisen och låt det koka upp tillsammans för att ta tillvara på resterna, använd resterna från smöret du stekta fisken i mosen” på så vis hade det varit en galet hållbar matpåse (det blev det ju ändå eftersom jag gjorde så, men bra hade det varit om alla fick tipsen om att göra det!)

Vem passar det till?
Alltså jag tänker att denna kassen, till ett singelhushåll hade varit guld att beställa typ varannan vecka!
En matkostnad på runt 1500kr i månaden och du slipper fundera märkbart på vad du ska äta, samtidigt som där är utrymme för att köpa egen mat vissa dagar i veckan. Hade jag bott själv så hade jag absolut valt att göra såhär! Framförallt så tror jag att matlagningen blir roligare. Prova matkasse genom att klicka här

Varför gör jag affiliateinlägg?
Dels så tycker jag att det är fint att jag kan tjäna lite pengar på det jag gör och att det är bättre att min hemsida är fylld av reklam som jag ”äger” än att andra tjänar pengar på mig.

Men framförallt så är det för att jag vill dela med mig av bra saker, eller saker som jag testat. Jag lovar att i alla samarbeten jag gör, så kommer jag att vara transparent och jag kommer alltid att säga vad jag tycker om tänker.