Baka bröd

Skogaholmslimpa i all ära. Men nu kommer detta brödet att slå dig med häpnad! Jag säger bara OMG vilket bröd! Jag är lite osäker på om detta verkligen kommer att bli billigare än att köpa brödet för det är verkligen huuur gott som helst och det är verkligen ett ”lyxbröd” som vi unnar oss på helgerna. Receptet? Ja det kommer här nere såklart ❤

Ingredienserna

2 tsk salt
100 g smör, rumsvarmt
1 1/2 dl ljus eller mörk sirap
9 dl rågsikt
ca 9 dl vetemjöl

50 g jäst
7 dl vatten eller mjölk, fingervarmt

How To Do It?

Blanda jästen med vätskan (mjölk eller vatten) och blanda tills jästen lösts upp. Häll i salt, smör, sirap och rågsikt. Blanda rejält och tillsätt vetemjölet, lite i taget och blanda ihop det.
Degen ska vara smidig så knåda degen i några minuter. Låt den jäsa under bakduk i ca 45 min.
Forma två degbitar till limpor och lägg dem i varsin limpform, klädd med bakplåtspapper. Strö över lite vetemjöl. Låt dem jäsa under bakduk i ca 30 min. Sätt ugnen på 180 grader. 
Grädda limporna längst ner i ugnen i ca 50 min. Ta upp dem ur formarna för att svalna.
När dom är kalla, skiva och frys in direkt då så du kan ta upp till era helg mornar.

*Tips, frys bara in så många brödskivor som du tycker ni ska äta per frukost i varje påse, på så vis blir det mindre ”okynnesätande” och risken för att brödet blir gammalt/torrt minskar.*

MidsommarKöttbullar

Påriktigt! Detta är några av dom godaste köttbullar jag gjort! Dom är saftiga, nyttigare och billigare än någonsin tidigare!

Ingredienser

2 kg fläskfärs (i skrivande stund 49.90 på Citygross)
2 dl röda linser
2 köttbuljong
1 gullök
3,5 dl vatten
Torkad Dill, vitlök, vitpeppar, salt
3 ägg

Hur att göra

Koka (under lock) linserna med 3 dl vatten, buljongtärningarna, dill, vitlök och salt tills dom är mjuka, häll på mer (ca 0,5.1dl) vatten om det behövs. Låt det svalna – häll inte bort vattnet om där är mer kvar.
Blanda färs, vitpeppar (ganska mycket, kanske 1 msk) och salt, i med ägg och sedan även linsröran. arbeta ihop till en smet.
Tryck ner allt i en påse och spritsa sedan ut bullar, detta gör att det tar ca 10 minuter att göra 110 köttbullar, istället för 1 h 😛 Ett supertips, som faktiskt är värt plastanvändandet här hemma.
Släng bullarna på på braspanna, behöver inte vara något direkt mellanrum mellan dom. In i ugnen på 170c varmluft i 30 min.

När du sedan ska äta dom, så steks dom på, kan såklart frysas 🙂

Kostnad

Färs 2kg 100kr
Linser 2 dl 10 kr
Buljong 4kr
Kryddor 20 kr
Ägg 6 kr
Summan 140 kr för 110 köttbullar.
= 140 kr för 22 måltider (5 köttbulle per person)
6,40 kr/person

Hon Dumpstrar

Hon Dumpstrar för miljön & för sin egna ekonomi!
Madeléne är en vän till mig, vi har aldrig träffats, men vår första kontakt med varandra var redan för 4 år sedan, när vi båda plussade till ett småsyskon och hittade till samma mammagrupp på Facebook. Under dessa fyra åren så har våra värderingar satts på prov och vi har insett att mycket av våra värderingar rimmar lika och att våra normer gör detsamma.
Madeléne driver Instagramkontot en_analyserande_ekonomi där hon öppet och ärligt delar sin vardag samt sin och mannens ekonomi med oss följare. Deras sparkvot är imponerande, deras livsstil lika så. Dom lever som jag drömmer. Madeléne och hennes man har lyckats pussla ihop livet så att deras barn inte ännu börjat på förskolan(5 och 3 år) -utan dom har sparat på föräldradagar och har valt högskolestudier samt arbete med obekväm arbetstid för att få det liv dom vill ha. Ändå så har dom tex lyckats köpa en av deras drömmål, en jacuzzi (som jag förövrigt har planer på att prova i sommar :P)

Madelénes Privata bild

Dumpstrat i ett år ungefär

Hur är det annorlunda att dumpstra på sommaren, mot vintern?
De flesta skulle väl säga värmen, det är större risk att en del varor inte klarar de högre temperaturerna. Man får vara mer uppmärksam, och göra egen bedömning på vad en tycker känns okej. Betydligt lättare att ta med allt om det är kylskåpskallt ute!
En annan grej som många kanske inte tänker på är ljuset. Det är ljust länge på kvällarna. Det är varmt så många kanske sover med dörrar/fönster öppna. Under sommarlov och semestertider är också fler folk vakna, sitter på sina balkonger eller går en promenad. Då kanske en vill dumpstra lite senare, särskilt om butiken ligger centralt

Slängs det olika saker beroende på årstid?
Inte några större skillnader. Lite vid olika högtider, tex julskinka, prinskorv och massa varianter av köttbullar. På sommaren kan det finnas mer kött för grilllsäsongen

Vad är Jackpot under dumpstringen? Och vilket känner du då ”oh nej inte mer” för?
Jackpot är väl skafferivaror, sånt som går att förvara länge. Sånt som inte alltid slängs för att det gått ut datum utan för att tex förpackningarna är knöliga eller skadade. Gillar även att hitta färska bär eller vindruvor, få frossa i sånt som är dyrare! Fina dyra köttbitar skulle väl många kalla jackpot, men vi är inga finsmakare i familjen, skulle hellre hitta tex fläskytterfile. Vanligare att dyrare köttbitarna är det som slängs. Det vi känner ”åh nej” för har ändras lite då och då. Förra våren och sommaren var det mycket frukt och grönt, speciellt bananer och påssallader.. Sen de började med svinnpåsar har det dock slängts minimalt så nu är det snarare jackpot! Bröd har också varit ”åh nej”, men senaste veckorna har även de minskat! Det har även hjälpt att vi nu har många runt oss som gärna tar emot mat – det gör att vi kan rädda sånt vi själva inte har plats för eller gillar!

Jag vet ju svaret på denna frågan, men, alla vill ju veta 😛 Är du inte orolig att ni ska bli sjuka av maten?
Vi har ätit dumpstrad mat i 15 månader utan att bli sjuka, så NEJ! En kommer väldigt långt på att Titta-Lukta-Smaka! Tänk tex vakuumförpackat kött som har över en månads datum – skulle det bli dåligt på några timmar? Verkligen inte… Mejeri slängs alldeles för snabbt.. Har använt massa olika produkter i månader efter. ”Rekordet” med mejeri är väl 7 månader gammal kvarg. Ingen som helst skillnad…

Finns det något som ni absolut inte tar?
Något vi däremot inte chansar med – är varor som passerat sista förbrukningsdag. Där vågar vi inte, eftersom det där kan handla om bakterier som inte går att se eller lukta sig till. Vi tycker det är dumt att chansa. Speciellt med tanke på barnen. Oftast handlar det om kyckling eller köttfärs. Har en tur slänger affärerna ut det samma kväll så en hinner få hem det! Men är det en dag över så tar vi inte. Vet att vissa gör det, där måste alla få göra sin egen bedömning.

Visst är det så att både du och din man dumpstrar? Både tillsammans och var för sig?
Yes, både jag och mannen dumpstar! Var jag som upptäckte ”fenomenet” men han var inte svår att få med sig. Allra första gången åkte vi ihop när vi hade barnvakt men sen började vi åka själva. Hade inte blivit många turer annars med tanke på barnen. Vi har inga problem med att åka själva.

Hur går det till då? Alltså rent krasst hur gör ni?
Vill börja med att tipsa om @dumpsterdivan podd #viärmaträddarna avsnitt 3 går hon igenom hur man dumpstrar, bra beskrivet!
Först och främst; Gråzonen kring dumpstring gäller OLÅSTA soptunnor/containrar som INTE är inhägnade! Inget fall har tagits upp i rätten gällande öppna. De få fall som ens har påbörjats har lagts ned. Googlar man går det att läsa både det ena och det andra, mycket gissningar!
Det viktigaste när man dumpstrar: Håll ordning! Skräpa inte ner! Riv inte upp påsar/säckar – knyt upp och knyt igen när du kollar igenom. Skräpar man ner blir det merjobb för personal och stor risk att de låser. Är det skräpigt när du kommer dit – städa ! Ser du någon annan riva i påsar – säg till! Endast då vi kan fortsätta rädda maten.

Gissningsvis, hur mycket pengar har ni sparat på att dumpstra?
Vi brukade ha en kostnad i matbutik på 4000-5000kr. Nu ligger den på ca 1000kr. Sen var det 1,5 år sedan, så priserna ändras ju lite. Sen har barnen växt och äter mer.. Gamla kostnaderna var även innan vi började tänka mer medvetet, så inte pressade. Inte helt jämförbart därav kanske.
Vad jag däremot vet är att vi äter dyrare mat nu. Om vi tänker på vad maten vi räddar hade kostat i butiken är summan säkert i alla fall 50% högre.. Räknar vi in allt vi räddat och gett bort, hade summan nog varit den dubbla… Hur mycket en sparar på att dumpstra beror därför på vad en har för matkostnader från start. Och givetvis hur mycket en hittar.

Med detta vill jag Tacka Madeléne för intervjun!

Madelénes Privata bild

Fyra råd till en nyfiken förstagångsdumpstrare.


Nr 1 – börja med att åka runt och kolla hur det ser ut kring dina butiker. Är det någon butik där det går att komma åt? Berätta för en vän om du vill ha någon med dig! Om ingen vill följa med på plats kanske det räcker att ha någon i telefon? Första gångerna kan det kännas nervöst, det är en vanesak!
.
Nr 2, hjälpmedel: Handskar (gärna som tål lite väta), kassar att packa i (vi älskar ikea då de ”står kvar öppna” på marken samt är lätta att tvätta vid behov) ficklampa (pannlampa är smidigt för att kunna jobba med båda händerna). Kan även vara bra att ha med några mindre plastpåsar (tex sparade brödpåsar) att kunna ha till eventuella förpackningar med något litet hål.
.
Nr 3 – Tid. Här är det lite upp till var och en. Vi är där ca 30 min efter affären stängt. Personalen vill ofta hem så snabbt som möjligt. Så vissa är ute tidigare. Andra väntar någon timme. Gör vad som passar dig!
.
Nr 4 – Varför dumpstrar du? Att ha ett svar på det tryggar oss ifall vi skulle möta någon som ifrågasätter. Kan du försvara vad du gör? Det sämsta man kan göra är att försöka springa därifrån. Förklara vad du gör och varför. När vi blev trygga med den punkten släppte all nervositet, speciellt med mängderna vi hittade vecka efter vecka. Finns inga tvivel kvar om att vi skulle vara dem som gör fel. Bedrövligt med allt svinn /Madeléne

Madelénes Privatabild

Skulle du våga Dumpstra? Kommentera gärna! ❤

Kram Budgetmorsan

Matbudget 2000kronor

Del 1: Månadsbudget

Detta inlägget är till dig som just nu sitter och har ångest över sommarens antågande, för att det nu helt plötsligt är minst 1 måltid mer om dagen som behöver betalas, kanske tom 3 måltider. Detta inlägget är till dig.

Frukost

Havregrynsgröt 1,5 kronor – äppelmos och kanel i – 2 kronor
Äggröra med knäckebröd och smör – 4,5kr
1 Ägg på 2 knäckebröd och smör – 3,5 kr
Fil med äppelmusli (Recept kommer i senare inlägg) – 5 kronor
Om vi tänker att vi varierar denna frukosten under en månads-tid där Havregrynsgröten, står för 4 av 7 frukostar. Så blir frukostkostnaden per person:
88 kr per person på 30 dagar. På en familj med två vuxna och två barn blir det då 352 kr för frukosten.

Mellanmål

Det finns faktiskt mellanmål som vi kan få Gratis och eller väldigt billigt, om vi bara väljer att tänka utanför boxen.

Vilka typer av ”gratis” mellanmål finns det då? Ja det beror ju lite på hur du ser det. Men om du vågar, kan och får napp. Så är det väldigt enkelt att på våra lokala köpochsälj och/eller anslagstavlor som finns på facebook nu förtiden eftersöka saker, tex är det enkelt att eftersöker bär och frukter nu på sommaren.

Billiga mellanmål

Kostnad kräm på bär med mjölk per portion 1 kr
Kostnad kräm på saft med mjölk per portion 2,5kr (beror ju såklart på vilken saft du väljer)
Frukt på förmiddagen 0 kr om du fått plocka hos någon, annars runt 2 kronor.
Pannkaksmuffins med sylt inne i. 18 kr för 12 st alltså 1,5kr st.
Pizzabullar 22 kr för 15 bullar (recept kommer) alltså 1,5 kr st.
Piggelinglass från förpackning 2,6 kr st
”lyxglass” från tex Lidl eller Citygross (typ magnum) 5 kr glassen
Glass ”bigpack” 1,5 kr portionen (1dl var)
Ett kokt ägg 1,5 kr

2x Mellanmål per person i snitt (räknat på 2 lyxglass/mån) 91kr (Om du måste köpa frukt)
2x Mellanmål per person i snitt (räknat på 2 lyxglass/mån) 61kr (Om du får tag i gratis frukt)
På hela familjen blir det då i snitt 76*4= 304 kr på mellanmål under en månad.

Hur får man pengarna att räcka längre?

656 kronor är vi nu uppe i när det kommer till dom tre minsta målen om dagen. Pengarna springer lätt och snabbt iväg. Jag var helt säker på när jag började göra detta inlägget att hålla sig på en billig sommarbudget skulle vara enkelt. Jag får kanske backa lite, men jag ger inte upp! Det går att få det billigt och vi ska komma så nära 2000 jag bara kan! Men det måste ju vara näringsrikt också, eller hur?

Att äta billigt är inte alltid enkelt, ibland krävs det lite planering, det krävs även att man utmanar sig själv och äter saker som man kanske egentligen inte tycker så jättemycket om, det får man lära sig att äta. I mina inlägg här så kommer det finnas både bättre/nyttigare och mindre nyttigare alternativ, eftersom jag förstår att det inte alltid är enkelt att få det att gå ihop. Försök då att välja ett nyttigare och ett mindre nyttigt alternativ. Äter du kräm till mellanmål, kanske du ska äta äggröra till frukost för att få i dig protein. Äter du bara nudlar till lunch, kanske en kycklinggryta till kvällsmat för proteinets skull.


Lunch/middag

Ja dom får dela rubrik, för det är dessa som vi kan flexa lite, jag försöker att variera maten och storkok är något jag gillar och något som vi kommer behöva ta till oss av här för att lösa vår tighta budget på 1346 kronor. Jag brukar sällan förespråka helfabrikat, men det kommer jag faktiskt att göra här. För jag inser mer och mer hur svårt det är att äta ”ren” mat till få medel. Jag utgår från att barnen är under/runt 6 år. För det är så min familjesituation ser ut, jag räknar dock med lika stora portioner (vilket gör att om barnen äter mindre, kan dom vuxna äta mer)

  • Köttbullsmiddagar ala helfabrikat med ärtor: 6 kr portion, (240 kr för 10 måltider)24 kr middag
  • Nudlar 3,5 kr/st, 140 kr = 10 måltider= 14 kr middag (Perfekt till utflykter)
  • Ris och färsröra med Curry. 120kr = 20 portioner = 6 kr portion = 24 kr middag
  • Köttfärsås med linser och pasta 90kr = 20 portioner = 4,5 kr portion = 18 kr middagen
  • Korvstroganof med röda linser, ärtomorötter och ris 50 kr= 12 portioner(4kr) = 16 kr middag
  • Kycklinggryta med ris 300kr = 48 portioner = 6,5 kr portion= 26 kr middagen
  • Kycklingklubbor med pommes 120 kr =16 portioner = 7,50 kr portion= 30 kr middag 104 portioner
  • Stekt falukorv med pasta och ketchup 100kr 16 portioner 6,25 kr portion, 25 kr middag
  • Chili Con Carne 200kr = 40 portioner= 5 kr måltid = 20kr middag
  • Ugnstekt falukorv med pommes 100 kr = 16 portioner = 6,25 kr portion = 25kr middag
  • Pizza med köttbullar 60 kronor, 20 portioner= 3 kr portion = 12 kr måltid
  • Ugnspannkaka med lingon 60 kr, 20 portioner = 3 kr portion = 12 kr måltid

220 portioner och vi är redan uppe i 1200kronor. Vi har alltså bara 146 kr kvar och 20 portioner kvar – alltså typ 5 olika middagar.

Nu är det väldigt knapert. Jag saknar lite fisk i maten, så nu hoppas vi på att vi får tag i en laxsida till extrapris och som vi portionsförpackar och fryser in, sedan köper vi billig nypotatis också är vi hemma. Dock kostar det runt 200 kr så tyvärr gick vi över matbudgeten med ca 54kr där, men får väl ändå påstå att jag är rätt nöjd 🙂 Vet ni vi lägger till 30 kronor till också har vi knäckebröd med smör med till varje måltid också om det behövs.

Hur jag tänkt

Ja helt ärligt så har jag utgått från att allt vi köper är till ordinariepriser, utan några som helst rabatter (förutom laxen). Det hoppas jag så klart att det inte kommer vara när ni handlar. Där kommer komma ett inlägg om hur jag handlar, när ”bunkrar” jag och när vägrar jag handla? Vad är egentligen billigt och när blir vi lurade?

Många maträtter, men inga recept

Nej jag vet, men dom kommer, jag lovar. När recepten kommer, så kommer jag göra en snabb översikts uträkning på varje måltid utifrån priserna jag köper min mat för.

Har du några maträtter som du brukar laga som är billiga?

Kan du inte dela med dig av dom här? 🙂

Kram Budgetmorsan

Videoinlägg #1

 

Rättelse!

Jag glömde faktiskt bort att det var den 20:e idag, så jag hade fått lite pengar och har lite mer pengar nu – tack vare barnbidraget. Vad tycker ni om filmen? Ge gärna feedback! Detta är den första jag göra ”på riktigt” så det hade varit guld värt om ni ville dela med er om era tankar. Både kring innehåll, längd och övrigt 🙂 

Kram Budgetmorsan

Matrecept

img_20200512_224759_8911390269016224742942.jpg

Hej på er!

Låt oss prata lite matregler vi ha här hemma, som vi allt som oftast efterföljer.

*Våga dryga ut maten!
*Våga krydda maten!
*Prata mat!

*Våga sätta ”krav” på dom som äter!
Ät mindre portioner!

Våga dryga ut maten!

Morötter, lök, squash, vitkål, rotfrukter, linser, bönor och ärtor är alla billiga råvaror som du kan trolla hur mycket som helst med! Det är dessutom relativ billigt speciellt om du köper grönsakerna i säsong.
Torkade baljväxter är också väldigt mycket billigare än förkokta i tetra, däremot är det också väldigt mycket mer omständligt än att bara öppna en tetra. Detta är en avvägning som man får göra i varje familj vad saker och ting är värt.

Våga krydda maten!

Jag vet inte hur många människor det finns där ute som inte kryddar maten vid matlagning! Varför? Det är ju så extremt viktigt och framförallt när vi väljer att dryga ut maten så mycket som vi faktiskt gör. Utan kryddor så hade maten lätt kunnat bli meningslös och rent ut sagt äcklig, var inte rädd för kryddorna, smaka av, smaka av, smaka av! Använd olika slags kryddor, experimentera! Det är väldigt sällan som det inte blir gott speciellt om man smakar av!

Prata mat!

Hemma hos oss pratar vi mat ganska mycket, var kommer maten ifrån, vad innehåller maten, vad är kolhydrater – protein och fett, vitaminer – mineraler? Vad gör dom för oss? Vad betyder det som står på mjölkförpackningen.
Vi pratar mycket om klimatpåverkan och varför vi äter mindre kött (eftersom jag drygar ut maten). Och vi har en öppen dialog som när som helst kan tas upp om där uppstår en situation eller fråga.

Våga sätta krav på dom som äter!

Detta låter kanske lite hemskt, men alltså jag lagar maten, jag lägger ner tid, energi och eftertanke i min matlagning, det är liksom min kärlek där i. Jag vill att det ska vara gott, hälsosamt, klimatanpassat och näringsrikt. Oftast lyckas jag, men inte alltid. Dock har vi krav här hemma. Vi smakar på maten, det vi tar upp – äter vi upp (viktigt då att dom får ta upp själva), vi säger inte att något är äckligt, har vi smakat och inte vill äta mer än det vi har på tallriken finns grönsaker och knäckemacka. Det är mycket enklare att sätta krav på dom som äter när man har haft en dialog som ovan om maten som man kan hänvisa till.

Ät mindre måltider!

Många påstår att en måltid som denna här nedan knappast kan räcka till 20 personer, well… det handlar väl lite om hur mycket man ”tillåter” varje person att äta? Hur många gånger räcker inte mat som du trott var alldeles för lite? Vi äter precis lika mycket med ögat som med magen och ser man hur mycket mat som finns att tillgå så nöjer man sig många gånger med det. Skulle man vara mer hungrig så kan man äta en morot eller ett knäckebröd.

Hur kan en måltid hemma hos oss se ut?

Spaghetti och köttfärsås

1kg färs
0,5l röda linser (1liter vatten och 2 buljongtärning)
500gr morötter (rivna)
2 gula lökar (rivna)
4 vitlöksklyftor (pressade)
1kg krossade tomater
Salt, peppar, paprikapulver, chili

Fräs färs, lök och morötter i valfritt smör/olja, krydda rikligt.
Blanda i krossade tomater, linser, vatten och buljongtärningar och låt koka.
Smaka av, krydda mer.

Chili con carne

Ta hälften av satsen här ovan – blanda i 800gr vita bönder i tomatsås, 400gr kidneybönor och lite majs. Dryga ut med mer vatten och en buljongtärning om du vill ha en lösare konsistent. Krydda upp med mer vitlök, salt och peppar, chili och cayennepeppar. Smaka av, krydda mer.

Hur mycket mat blir det då?

Ja köttfärsåsen blir 20 portioner – men vi ger bort 10 till chilin, så det blir bara 10 portioner köttfärs  – så i många familjer blir det två middagar + 2 matlådor
Chiliconcarne ät ju 10 poritoner, men med tanke på hur mycket vi har drygat ut den så är det lätt 15 portioner (och det är för att vi inte äter det med ris hemma hos oss, gör man det är det lätt 20 portioner, minst)

Matlagning är för mig en avslappning

Och jag brukar alltid lyssna på Nextory när jag lagar mat, en lite flykt från verkligheten och alla mina måsten. Just nu har jag ett samarbete med Nextory som innebär att om ni blir medlemmar via denna länken här så får du som ny kund 30 dagars gratis istället för 14 som man brukar få!

Kram Budgetmorsan

Hämtar barnen tidigt

För att man saknar dom…
Ångrar sig dock ganska så fort, men oj vad jag älskar dom ändå ❤

Vi ställde oss och bakade så fort vi kom hem, förutom L, hon hade fått en spink in under nageln, det gör ju så ont. Hon vägrade ta ut den och fick ännu mer ont när till slut lät mig försöka, så nu sitter hon med asolsprit runt tummen, hoppas att den kommer vandra ut själv ❤

Jag och Z ställde oss iaf och mixade bananer och blandade havregryn, kakao och salt till en smet. Jag hade sedan innan lagt in klickar med jordnötsmör i frysen som vi tog ut och rullade in i chokladsmeten. Sedan rullade vi allt i hackade jordnötter och sedan swish in i kylen för stelning.

Receptet:

2 mogna bananer
2msk kako
1krm salt
3dl Havregryn (glutenfria)
ca 1/2 dl jornötssmör ( 8 klickar in i frys)
1dl jordnötter (att rulla i)

Galet enkelt att göra med barnen och det innehåller allt dom älskar… mäta, hälla, mixa, kladda, smaka det går fort och man behöver ingen ugn eller spis… Vilket måste göra detta till rawfood? Eller? Oavsett så är det sockerfritt och det är bra. Det var även mannens kommentar av dom… ”Dom är sockerfria va??” jag tror inte det var ett bra betyg från honom 😛 Han svarade nu när jag frågade att dom var helt ok, men att vanliga är mycket godare.

500 kr i veckan

Vår familj består av mig, min man, J på 15 år och E på 12, L på 4 år och Z på 2 år. Nu har jag bestämt att vi ska under Juni, Juli och Augusti hålla oss på en matbudget motsvarande 500kr/veckan. Läs mer om mina tankar om varför här.

Hur mycket får en måltid kosta?!

Ja om vi ska äta för 500kr i veckan, är 6 personer så har vi ungefär 80kr var att äta för under en vecka. Det betyder att vi kommer att kunna äta för runt 12 kr dagen. Det låter lite…
MEN varannan vecka är vi bara två vuxna och två små barn – dessa veckorna blir ju både billigare och/eller vi har möjlighet att köpa på oss mat till nästkommande vecka.

Hur ska vi klara av att äta varierande?!

För det första, så behöver man inte äta så himla varierande, barnen får varierad kost i skolan första delen av juni och sista delen av Augusti, dom stora är dessutom hos sin mamma varannan vecka där dom får annan sorts mat – där är deras variation. Nu kommer dom ju inte vara i skolan under sommaren vilket iof. Varken jag, min man eller dom små barnen är speciellt kräsna när det gäller mat, sen är ju matlagning något jag tycker är väldigt roligt och jag vill gärna själv påstå att jag är rätt så duktig på att trolla i köket och att koka soppa på en spik är en specialitet jag har 🙂 Men det är klart att skolan inte är under sommaren skapar lite större påfrestning på budgeten, än jag först tänkte, kul! Ännu större utmaning!
Min tanke är först och främst att vi äter frukost, lätt lunch, frukt och/eller glass samt en middag. Men variation skapar man ju med fantasin.

Frukost

Till frukost så kommer vi att äta fil och flingor, mackor eller gröt. Jag räknar med att varje portion får kosta runt 1 kr, det funkar om man äter gröt och hembakt bröd. Vi kommer kunna ha frukt i från träd som vi plockat och vi kommer kunna variera med div pålägg efter vad som varit på extrapris. Som ni säkert inser så är 1 kr per måltid inte riktigt hållbart och det kommer säkert att landa på runt 5 kronor för frukosten. Mycket handlar om vad man har hemma sedan tidigare 🙂

lunch

Lunchen kommer vara väldigt snarlik frukosten just för att jag verkligen inte tycker att man behöver två stora mål mat på en dag. Lunchen kommer bestå av Sallader från trädgården säkert många gånger med något protein från gårdagens kvällsmat. Många gånger kommer säkert Lunchen bestå av kräm, just nu är det rabarberkräm vi äter mycket, sen kommer det bli jordgubbskräm och förhoppningsvis även plommonkräm. Jag har en liten våtdröm om att jag kommer kunna göra aprikoskräm av aprikoser jag tagit hemma hos min systerdotter 😀 Äppelkräm och päronkräm kan man också försöka sig på. Jag provade att göra päronkräm förra sommaren tror jag. Det var en rätt annorlunda upplevelse, inte äckligt men inte riktigt gott heller. Finns ens äppelkräm? Nu svävade jag iväg lite. Tanken är med andra ord att hålla luncherna väldigt billiga och försöka äta sådant som vi själva odlar eller som vi kan plocka i naturen. Lunchen får kosta runt 5 kronor

middag

Grillat, Soppor, Grytor, Gratänger You name it. Man kan verkligen skapa hur mycket som helst med hur lite som helst, allt handlar om fantasin. Vi handlar ju mycket när saker är billigt och sedan gör jag oftast storkok och ofta blir det 2 storfamiljsmiddagar och 1 lillafamiljenmiddagar när jag lagar storkok. Middagen kommer med stor sannolikhet hamna runt 10 kr och det kan/får inte kosta mycket mer.
Chiliconcarne med linser, bönor, krossade tomater, vatten, buljong och kryddor kan drygas ut i oändlighet, i men rivna morötter. Ju mer ersättning för kött du har i, ju billigare blir det såklart. Köttet har vi köpt billigt och plockat upp från frysen. 2 extra buljongtärningar i maten skapar extra fyllighet.
Grillad kycklingfié med ris och en schyss sås på krossade tomater, basilika, chili och lite honung kommer du långt på, kycklingfilen är också inköpt när det är extrapris 😉
Att dryga ut maten med linser, bönor och grönsaker är det absolut största och bästa tipset jag kan ge!

mellanmål

Att det krävs mellanmål på sommaren är ett fakto, åtminstone hemma hos oss. Vattenmelon, isglass, macka, vanlig-glass, paj, kräm eller frukt något behövs och detta styrs av vad säsongen erbjuder och vad vi kommer ihåg.

tips i vardagen

Vatten! Ge vatten en aktiv plats i ditt hem! Både i din matlagning men även som måltidsdryck.
Överät inte! Vi behöver inte alls så mycket mat som vi ger vår kropp! Det handlar inte om att svälta utan att ge kroppen vad den behöver inte villhöver!
Knäckebröd! Alltså Knäckebröd är underskattat! Ställ fram varsett knäckebröd till maten som komplement tillsammans med en schysst sallad!
Dumpstra! Det är inte för alla och det är helt OK, men om du känner för att prova så lovar jag att du kommer bli förvånad över vad som finns där i soporna. Jag själv dumpstrar inte, även om jag varit iväg några gånger. Men jag uppskattar verkligen maten jag får från dom i min närhet som gör det och kommer och ger mig det dom själva inte har användning för 🙂
Få med hela din familj i detta! Det funkar inte om du själv säger vad som gäller och dom andra kommer sura hela månaden/sommaren, det är inget roligt!
Våga prova nya saker!

Leva Prismedvetet I En Stor Familj – Mat

God Förmiddag på er!

I vår familj bor det 2 vuxna, två tonåringar (nästan åtminstone), två småbarn och en katt tillsammans trängs vi med diverse dammråttor och alldeles för mycket saker här hemma! Vår matbudget brukar ligga på runt 8000kr i månaden, i detta priset så inkluderas allt som går att köpa i en matbutik samt ev. utemat (alkohol är inte inkluderad i detta priset, varken som köps på systemet eller på krogen).

8000kr i månaden är en ganska så ”normal” summa skulle jag säga, konsumentverkets uträkning är att vår matbudget borde ligga på runt 8000 kr (eftersom våra stora bor varannan vecka hos oss) så vi låg ju ganska så exakt på ”rätt” summa. 8000kr är en summa som blev när vi var prismedvetna, men inte sparsamma. Vad jag menar med det? Jo men till exempel:

  • Vi köpte kött när det var extrapriser, inte annars.
  • Vi köpte absolut kortdatum mat om vi var och handlade och det fanns, men fanns det inte köpte vi till ordinarie pris för att vi behövde varan.
  • Var vi sugna på onyttigheter (glass godis snax osv.) på köpte vi det.
  • Var vi inte sugna på onyttigheter, men det var på extrapris, så köpte vi det.
  • Hygienartiklar inhandlades enbart när det var extra pris.
  • Bröd köptes efter pris oftast.
  • Vi åt mycket kött och lite tillbehör.
  • Ost hade jag som regel att inte köpa när den kostade över 59kr/kg.
  • Frukten köptes efter vad vi var sugna på, oftast  Ekologisk banan.
  • Vi läste reklamblad och planerade våra måltider efter det.
  • Vi handlade väldigt lite ekologiskt.

Detta är lite hur vi levde förr och med tanke på vad konsumentverket säger, så verkar det ju som att vi levde ganska så ”perfekt”.  Idag lever vi ett helt annat liv, men det får vi ta i ett annat inlägg, för nu ropar min lunch på mig (gårdagens tacos med linser)!

Dagens Fråga:

Vart ligger er månadshandling i matväg på och vad kan ni göra för att göra den lägre/bättre?

 

 

Hoppas ni får en fantastisk dag!

Budgetmorsan