Del 2: Mellanmål

Det finns faktiskt mellanmål som vi kan få Gratis och eller väldigt billigt, om vi bara väljer att tänka utanför boxen.

Vilka typer av ”gratis” mellanmål finns det då? Ja det beror ju lite på hur du ser det. Men om du vågar, kan och får napp. Så är det väldigt enkelt att på våra lokala köpochsälj och/eller anslagstavlor som finns på facebook nu förtiden eftersöka saker, tex är det enkelt att eftersöker bär och frukter nu på sommaren. Rabarber, plommon och körsbär brukar vara rätt enkelt att få lov att komma och plocka om det har varit bra år för det, även äpplen och päron. Många äldre har i sin trädgård och kan kanske inte plocka själv, tänk då på att plocka en burk åt dom också när du ändå är i farten. Jag erbjuder alltid en peng, men har aldrig behövt att betala något. Jag eftersöker ju skänkes i gruppen, men för mig känns det ändå bättre att erbjuda något litet, speciellt om jag verkligen har fått napp och mycket mat!

Kräm, det är så enkelt att göra kräm och det kräm kan man göra mycket.
Rabarberkräm, hallonkräm, jordgubbskräm, krusbärskräm, plommonkräm, körsbärskräm. Jag tänker att det enda som verkligen spelar någon roll här, är vilka frukter och bär du kommer åt.

Rabarberkräm


Till att göra en kräm för ca 4 personer så behöver du typ:
500gr Frukt/bär,
1,5 dl socker,
3 dl vatten
1,5msk potatismjöl.
Koka ihop allt, vipsa i potatismjölet ( som är blandat med lite vatten), koka upp under omrörning.

Ca kostnaden för detta blir då runt 2 kronor, om du får tag i bären gratis.
Men du kan faktiskt göra kräm av saft också. Välj då din favoritsaft, koka 3 dl saft med 2 dl vatten och 3 msk potatismjöl. Ta bort från plattan när den tjocknat. Rör hela tiden för att undvika överkok eller bränd kastrull.

Att fråga runt i köp och sälj grupper kan verkligen vara toppen, för du kan lätt (beror ju på vart och hur du bor) få tag i äpplen och päron också, dessa är perfekt som mellan mål på förmiddagen.

Vad kostar olika mellanmål

Kostnad kräm på bär med mjölk per portion 1 kr
Kostnad kräm på saft med mjölk per portion 2,5kr (beror ju såklart på vilken saft du väljer)
Frukt 0 kr om du fått plocka hos någon, annars runt 2 kronor.
Pannkaksmuffins med sylt inne i 18 kr för 12 st alltså 1,5kr st.
Pizzabullar 22 kr för 15 bullar (recept kommer) alltså 1,5 kr st.
Piggelinglass från förpackning 2,6 kr st
”lyxglass” från tex Lidl eller Citygross (typ magnum) 5 kr glassen
Glass ”bigpack” 1,5 kr portionen (1dl var)
Ett kokt ägg 1,5 kr
Matmuffins 3 kr st

Kram Budgetmorsan

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.