Del 1: Månadsbudget

Detta inlägget är till dig som just nu sitter och har ångest över sommarens antågande, för att det nu helt plötsligt är minst 1 måltid mer om dagen som behöver betalas, kanske tom 3 måltider. Detta inlägget är till dig.

Frukost

Havregrynsgröt 1,5 kronor – äppelmos och kanel i – 2 kronor
Äggröra med knäckebröd och smör – 4,5kr
1 Ägg på 2 knäckebröd och smör – 3,5 kr
Fil med äppelmusli (Recept kommer i senare inlägg) – 5 kronor
Om vi tänker att vi varierar denna frukosten under en månads-tid där Havregrynsgröten, står för 4 av 7 frukostar. Så blir frukostkostnaden per person:
88 kr per person på 30 dagar. På en familj med två vuxna och två barn blir det då 352 kr för frukosten.

Mellanmål

Det finns faktiskt mellanmål som vi kan få Gratis och eller väldigt billigt, om vi bara väljer att tänka utanför boxen.

Vilka typer av ”gratis” mellanmål finns det då? Ja det beror ju lite på hur du ser det. Men om du vågar, kan och får napp. Så är det väldigt enkelt att på våra lokala köpochsälj och/eller anslagstavlor som finns på facebook nu förtiden eftersöka saker, tex är det enkelt att eftersöker bär och frukter nu på sommaren.

Billiga mellanmål

Kostnad kräm på bär med mjölk per portion 1 kr
Kostnad kräm på saft med mjölk per portion 2,5kr (beror ju såklart på vilken saft du väljer)
Frukt på förmiddagen 0 kr om du fått plocka hos någon, annars runt 2 kronor.
Pannkaksmuffins med sylt inne i. 18 kr för 12 st alltså 1,5kr st.
Pizzabullar 22 kr för 15 bullar (recept kommer) alltså 1,5 kr st.
Piggelinglass från förpackning 2,6 kr st
”lyxglass” från tex Lidl eller Citygross (typ magnum) 5 kr glassen
Glass ”bigpack” 1,5 kr portionen (1dl var)
Ett kokt ägg 1,5 kr

2x Mellanmål per person i snitt (räknat på 2 lyxglass/mån) 91kr (Om du måste köpa frukt)
2x Mellanmål per person i snitt (räknat på 2 lyxglass/mån) 61kr (Om du får tag i gratis frukt)
På hela familjen blir det då i snitt 76*4= 304 kr på mellanmål under en månad.

Hur får man pengarna att räcka längre?

656 kronor är vi nu uppe i när det kommer till dom tre minsta målen om dagen. Pengarna springer lätt och snabbt iväg. Jag var helt säker på när jag började göra detta inlägget att hålla sig på en billig sommarbudget skulle vara enkelt. Jag får kanske backa lite, men jag ger inte upp! Det går att få det billigt och vi ska komma så nära 2000 jag bara kan! Men det måste ju vara näringsrikt också, eller hur?

Att äta billigt är inte alltid enkelt, ibland krävs det lite planering, det krävs även att man utmanar sig själv och äter saker som man kanske egentligen inte tycker så jättemycket om, det får man lära sig att äta. I mina inlägg här så kommer det finnas både bättre/nyttigare och mindre nyttigare alternativ, eftersom jag förstår att det inte alltid är enkelt att få det att gå ihop. Försök då att välja ett nyttigare och ett mindre nyttigt alternativ. Äter du kräm till mellanmål, kanske du ska äta äggröra till frukost för att få i dig protein. Äter du bara nudlar till lunch, kanske en kycklinggryta till kvällsmat för proteinets skull.


Lunch/middag

Ja dom får dela rubrik, för det är dessa som vi kan flexa lite, jag försöker att variera maten och storkok är något jag gillar och något som vi kommer behöva ta till oss av här för att lösa vår tighta budget på 1346 kronor. Jag brukar sällan förespråka helfabrikat, men det kommer jag faktiskt att göra här. För jag inser mer och mer hur svårt det är att äta ”ren” mat till få medel. Jag utgår från att barnen är under/runt 6 år. För det är så min familjesituation ser ut, jag räknar dock med lika stora portioner (vilket gör att om barnen äter mindre, kan dom vuxna äta mer)

  • Köttbullsmiddagar ala helfabrikat med ärtor: 6 kr portion, (240 kr för 10 måltider)24 kr middag
  • Nudlar 3,5 kr/st, 140 kr = 10 måltider= 14 kr middag (Perfekt till utflykter)
  • Ris och färsröra med Curry. 120kr = 20 portioner = 6 kr portion = 24 kr middag
  • Köttfärsås med linser och pasta 90kr = 20 portioner = 4,5 kr portion = 18 kr middagen
  • Korvstroganof med röda linser, ärtomorötter och ris 50 kr= 12 portioner(4kr) = 16 kr middag
  • Kycklinggryta med ris 300kr = 48 portioner = 6,5 kr portion= 26 kr middagen
  • Kycklingklubbor med pommes 120 kr =16 portioner = 7,50 kr portion= 30 kr middag 104 portioner
  • Stekt falukorv med pasta och ketchup 100kr 16 portioner 6,25 kr portion, 25 kr middag
  • Chili Con Carne 200kr = 40 portioner= 5 kr måltid = 20kr middag
  • Ugnstekt falukorv med pommes 100 kr = 16 portioner = 6,25 kr portion = 25kr middag
  • Pizza med köttbullar 60 kronor, 20 portioner= 3 kr portion = 12 kr måltid
  • Ugnspannkaka med lingon 60 kr, 20 portioner = 3 kr portion = 12 kr måltid

220 portioner och vi är redan uppe i 1200kronor. Vi har alltså bara 146 kr kvar och 20 portioner kvar – alltså typ 5 olika middagar.

Nu är det väldigt knapert. Jag saknar lite fisk i maten, så nu hoppas vi på att vi får tag i en laxsida till extrapris och som vi portionsförpackar och fryser in, sedan köper vi billig nypotatis också är vi hemma. Dock kostar det runt 200 kr så tyvärr gick vi över matbudgeten med ca 54kr där, men får väl ändå påstå att jag är rätt nöjd 🙂 Vet ni vi lägger till 30 kronor till också har vi knäckebröd med smör med till varje måltid också om det behövs.

Hur jag tänkt

Ja helt ärligt så har jag utgått från att allt vi köper är till ordinariepriser, utan några som helst rabatter (förutom laxen). Det hoppas jag så klart att det inte kommer vara när ni handlar. Där kommer komma ett inlägg om hur jag handlar, när ”bunkrar” jag och när vägrar jag handla? Vad är egentligen billigt och när blir vi lurade?

Många maträtter, men inga recept

Nej jag vet, men dom kommer, jag lovar. När recepten kommer, så kommer jag göra en snabb översikts uträkning på varje måltid utifrån priserna jag köper min mat för.

Har du några maträtter som du brukar laga som är billiga?

Kan du inte dela med dig av dom här? 🙂

Kram Budgetmorsan

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.