Häromdagen kokade jag rabarberkräm. Det är ju så gott och såå enkelt att göra! Framförallt är det billigt eftersom dom växer inne hos grannen och jag har fri tillgång till dom 😀 Allt som kostar är lite potatismjöl och lite socker. Jag räknade ut för ett tag sedan att jag får ner kostnaden till runt 1 kr portionen och sen lite mjölk på det också blir kostnaden kanske 4 kr portionen.

Byta ut ett mål om dagen

Det är absolut helt överkomligt med 4 kr portion och jag tänker att vi faktiskt ska börja äta ett lättare mål om dagen. Det kommer bli lunchen som är kräm, gröt eller två mackor. Sen på kvällen kommer vi äta riktig mat. Dels för att jag verkligen tror att vi människor äter alldeles för mycket, både för våra kroppar och för vår jord. Jag vill gärna att vi minskar vår köttkonsumtion också och med att vi byter ut ett huvudmål mot ett lättare mål så kommer det bli jättebra.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.